Sajnos a covid pandémia miatt az egészségügyi intézetekre óriási teher nehezedett, mindemellett az onkológiai betegek ellátása prioritásban volt. Sok esetben szembesültünk viszont azzal a ténnyel, hogy a betegek a fertőzéstől való félelmeik miatt nem jelentek meg a folyamatban lévő kezeléseiken. Emiatt a felfüggesztett kezelések számos esetben okoztak akár visszafordíthatatlan progressziót tumoros megbetegedéseikben. A következő eset ezt mutatja be.
66 éves férfi beteg, kórelőzményében 2014.05.29 emelkedett serum PSA (91,85 ng/ml) és vizeletretentio miatt spinal érzéstelenítésben prostata tűbiopsia és resectio történt. Szövettani eredményén csaknem valamennyi területen művi károsodás jelei mellett adenocarcinoma képe figyelhető meg. Gleason pontszáma: 3+4=7
2014.09.01-án csontscyntigraphia történt, multiplex ossealis metastasis jelei láthatók a medencét alkotó csontokon és egy nyaki csigolyán, valamint egy bordán. ADT kezelés indult, degarelix kezdő 120 mg dózis után 80 mg havonta és zolendronsav havonta. MR vizsgálatán egyértelmű tokinfiltráció jelei nem mutatható ki. Radiológiai stádium: T2bN1m1b.
2 év múlva kontroll csontscyntigraphián (2016) regresszió jeleit mutató csontmetastazist találtunk, a lumbalis V csigolya elváltozása elsősorban benignus.
2017.10.31.-én a beteg kérésére az ADT kezelést felfüggesztettük, akkori PSA 0,9 ng/ml, majd 1 év múlva tekintettel a PSA emelkedésre (3,43 ng/ml) ADT kezelést visszaállítottuk, degarelix 80 mg újra indult.
A Covid-19 pandémia kezdetekor 2020.novemberétől 1 évig nem jelent meg az ADT injekció beadáson, a beteg elmondása szerint a vírusfertőzés miatt félt szakrendelésre menni. Ezek után az első kontroll vizsgálatán 2021év végén az MR vizsgálaton a prostata tumor jobb oldalon felmerült a tokáttörés lehetősége. A korábbiakban jelzett nyirokcsomók nem növekedtek. Csoncyntigraphián bal oldalon az ospubis alsó szárán novum metastaticis góc jelent meg. Emelkedett PSA (32 ng/ml), tesztoszteron 0,87.
Tekintettel arra, hogy a progresszió ADT szüneteltetése közben alakult ki, emiatt metasztatikus kasztráció rezisztens prosztata carcinoma (mCRPC) nem állt fenn, javasolt az ADT terápia folytatása, ismét 80 mg degarelix indult.
A beteg fogászati státusza miatt fogászati konzílium a zolendronsav terápiát felfüggesztette, majd fogászati kezelést követően 3 hónap múlva újrainditották.
Jelenleg Debreceni Egyetemen onkoteam a kontroll vizsgálatok mellett elsővonalbeli abiraterone kezelése javasolt.