Kérjük jelentkezzen be,
vagy regisztráljon a cikk megtekintéséhez!

Szakmai cikk

Androgén deprivációs terápia fenntartása vagy tesztosztero szubsztitució a kasztráció-rezisztens prosztatarák kezelésében. Ez itt a kérdés!

Cikklezárás dátuma: 2022. november

A prosztatarák androgénfüggő betegség és az androgén deprivációsterápia (ADT) a visszaeső vagy áttétes betegek kezelésének fő pillére. A kasztráció-rezisztens prosztatarák (CRPC) biológiája továbbra is az androgénreceptor (AR) jelátvitelétől függ az AR-gén amplifikációján, túlzott expresszióján és ligandfüggetlen variánsok termelésén keresztül. Ez azt jelenti, hogy a CRPC-ben szenvedő betegek gyakrabban mutatnak javulást az új generációs hormonális szerek (NGHA-k), például az enzalutamid, az abirateron, az apalutamid és a darolutamid hatására. A gyógyszeres kezelés fejlődése ellenére az AR célzott kezelésének terápiás jelentősége nehezen megfogható, mivel a retrospektív és prospektív klinikai adatok azt mutatják, hogy az NGHA-k ebben a helyzetben kevéssé hatékonyak, a becsült általános válaszadási arány 12-13%.

A szerzők több, a közelmúltban megjelent, prospektív, randomizált klinikai vizsgálat eredményeit tanulmányozták, amelyek alapján NGHA-k figyelemre méltó hatékonyságát mutatták ki HSPC betegeknél, e gyógyszerek jelenlegi alkalmazása a CRPC-ről a HSPC-re (hormonszenzitív prosztatarákra) helyeződött át. A CRPC fenotípusa tehát megváltozott, így az NGHA-k ebben a tekintetben már nem lesznek hatékonyak. Bár az újabb kezelési stratégiák az AR-on túli targetekre koncentrálnak (pl. PARP-gátlók, radioligandok és immunterápia), a nemzetközi irányelvek továbbra is a tesztoszteron kasztrált szintjének fenntartását javasolják az előkezelt CRPC-betegeknél. Ez az ajánlás azonban megkérdőjelezhető bizonyítékokon alapul, amelyek egyetlen retrospektív vizsgálatból származnak, amely szerény előnyt mutatott a betegek teljes túlélésében, akinél az ADT-t egy elavult kemoterápiás kezeléssel együtt alkalmazták. Figyelemre méltó, hogy ezt a túlélési előnyt 4 későbbi retrospektív vizsgálat nem igazolta.

E megfontolások alapján kérdés, hogy van-e még szerepe a kasztrációnak az AR-független kezelésben részesülő CRPC-betegeknél az NGHA-k progresszióját követően?

Claps és munkatársai metaanalízise kimutatta, hogy a szérum tesztoszteron és a prosztatarák prognózisa közötti összefüggés a betegség természetes lefolyása során különböző klinikai körülmények között változik. A szerzők fordított összefüggést figyeltek meg a szérum tesztoszteron-koncentráció és a betegek prognózisa között, akár a progressziómentes túlélés (PFS), akár az OS tekintetében, metasztatikus HSPC betegeknél néhány hónappal az ADT- t követően. Ezzel szemben a CRPC-betegeknél a magasabb tesztoszteronszint hosszabb PFS-hez és OS-hez társult, függetlenül a kapott kezelés típusától (NGHA vagy docetaxel).
A CRPC-betegek tesztoszteronszintjének megfigyelt pozitív prognosztikai hatása megkérdőjelezheti az ADT fenntartásának célszerűségét a betegség ezen szakaszában, főleg ha nem hormonális kezeléseket, pl kemoterápát kap a beteg.
Ezt a kérdést egy nemrégiben publikált klinikai vizsgálatban (PON-PC) vizsgálták, amelyben a CRPC-betegeket randomizálták. A vizsgálatban a betegek docetaxelt kaptak ADT-vel vagy a nélkül. Az eredmények nem mutattak különbséget a hatékonyság tekintetében (OS, radiológiai és biokémiai PFS) a két kar között.
Sajnos a vizsgálat eredményeinek általánosítását 2 fő korlátozó tényező nehezítette:
(1) a vizsgálatot korán megszakították, amikor a tervezett betegek 1/3-át bevonták,
(2) az ADT megvonásával járó karban a randomizált betegek mindössze 7%-a ért el 0,5 ng/ml-nél nagyobb szérum tesztoszteronszintet a kezelésen kívüli fázisban, ezzel szemben HSPC-betegeknél az intermittáló ADT-ütemterv kezelés nélküli fázisában kb. 3 hónapra volt szükség a tesztoszteronszint normalizálódására.
A PON-PC betegek többségénél a hosszú távú ADT-expozíció miatti hereatrófia lehet a jelenség elfogadható magyarázata. E korlátozások ellenére a PON-PC vizsgálat megállapította, hogy az ADT abbahagyásával járó karba randomizált betegeknél, akik a kasztrációs tartomány feletti tesztoszteronszintet értek el, nem volt rosszabb a prognózis, mint az ellenpárjuknál. Ezzel szemben ebben az alcsoportban 4 hónapos, nem szignifikáns túlélési idő meghosszabbodás volt megfigyelhető, összhangban a Claps és munkatársai metaanalízisének eredményeivel. A PON-PC vizsgálat eredményei egyértelműen bizonyítják, hogy a legtöbb CRPC-betegnél a tesztoszteronszint nem áll helyre teljesen az ADT megvonásával, ami arra utal, hogy tesztoszteronpótló kezelésre van szükség.
A CRPC-ben a tesztoszteron-szupplementáció hatékonyságát és biztonságosságát az úgynevezett bipoláris androgénterápiát (BAT) vizsgáló tanulmányokban vizsgálták.
A BAT egy olyan terápiás stratégia, amely az ADT-vel kombinált injekciós tesztoszteron rendszeres adagolásán alapul. Az így létrejövő alternatív szuprafiziológiás és kasztrációközeli hormonkoncentrációk antiproliferatív aktivitást fejtenek ki az AR expresszió szabályozásának károsodása révén, válaszul a hormonális ingadozásokra, és ezt követően megzavarják a sejtosztódáshoz szükséges DNS-folyamatokat. A BAT, mint egyszeri antineoplasztikus terápia, klinikailag szignifikáns aktivitást mutatott mind a PSA-válasz, mind a betegség kontrollja tekintetében négy egykarú, előkezelt CRPC-betegek bevonásával végzett I/II. fázisú vizsgálatban.
A Denmeade és munkatársai által nemrégiben publikált BAT-tal végzett első randomizált klinikai vizsgálat (TRANSFORMER) a BAT-ot enzalutamiddal hasonlította össze abirateronra progresszív CRPC-betegeknél; a vizsgálat hasonló hatékonysági eredményeket mutatott a két, látszólag ellentétes terápiás stratégia esetében. Megjegyzendő, hogy az egészséggel kapcsolatos életminőség (HRQoL) és a betegek által jelentett eredmények (PRO) szignifikánsan a BAT-nak kedveztek az enzalutamiddal szemben, ami a tesztoszteronszint normalizálódásának köszönhető potenciális klinikai előnyre utal a fáradtság, a szexuális diszfunkció és esetleg más, hipogonadizmussal kapcsolatos metabolikus toxicitások tekintetében.
Ezek az adatok összhangban vannak a korábban idézett I/II. fázisú vizsgálatokkal, és egyértelműen azt mutatják, hogy a tesztoszteron biztonságosan adható a CRPC-betegeknek, és hogy a betegségre adott válasz és a HRQoL következetes javulása érhető el. Visszatérve a PON-PC vizsgálathoz, a hormonpótlásban részesülő betegeknél egy másik releváns jelenséget is megfigyeltek: leírták, hogy 4 vizsgálati alanynál, akiknek a tesztoszteron-szérumkoncentrációja a lagonista (LHRHa) megvonása után elérte a normális szintet, az ADT újraindításával tartós betegségkontroll volt elérhető. Részletezve, a négy betegből háromnál 50%-os PSA-csökkenést mutattak ki, egy esetben pedig radiológiai válaszról számoltak be. Az LHRH-A újbóli bevezetése utáni betegségkontroll időtartama ebben a kis sorozatban 4, 9, 14 és 28 hónap volt. Ez az eredeti, bár nem kontrollált vizsgálati eredményen alapuló megfigyelésazt sugallja, hogy a tesztoszteronszint helyreállításával  az AR célzott terápiákra való korábbi érzékenysége helyreáll. Ami azt illeti, a fent említett nem randomizált tanulmányok közül három számolt be az újrakezdett enzalutamid- és az abirateron-kezelések hatékonysági eredményeiről a BAT progresszióját követően, és 16-88% közötti PSA-választ, valamint 4-6 hónapos PFS-t figyeltek meg. Továbbá a TRANSFORMER vizsgálatban a BAT-ra vs. enzalutamidra randomizált betegek mintegy 40%-a áttért az alternatív kezelésre progresszió esetén, ami lehetővé tette a két különböző szekvencia feltáró összehasonlítását. Érdekes módon azoknál a betegeknél, akik a BAT és az azt követő enzalutamid kezelési szekvenciát kapták, a kumulatív PFS szignifikánsan hosszabb volt, mint az ellenkező szekvencia esetén (28,2 vs.19,6 hónap).
A közelmúltban mutatták be a BAT plusz nivolumab/olaparib fázis II-es vizsgálatok előzetes eredményeit, amelyek hasonló CRPC előkezelt betegpopulációban bíztató, 40-47%-os PSA50 arányt mutattak. Megjegyzendő, hogy az olaparib kombinációban a PSA-válasz, valamint az objektív válasz független volt a DNS-károsodást javító génmutációs státuszától, ami a BAT PARP-gátlással való szinergista aktivitására utal.
Ezeket az adatokat randomizált III. fázisú vizsgálatok keretében validálni kell, amelyek célja a CRPC-betegeknél a tesztoszteron optimális beállításának (első vagy további kezelési sorok), ütemezésének (intermittáló vagy folyamatos) és lehetséges kísérő gyógyszerének megtalálása.

Összefoglalva

A bizonyítékok arra utalnak, hogy a szérum tesztoszteron pozitív prognosztikai szerepet játszik a CRPC-ben. Ezért  kérdéses az ADT fenntartása azon betegeknél,  akik egyidejűleg AR-független terápiában részesülnek. Valójában a tesztoszteronszint átmeneti helyreállítását követően a hormonális szerekkel ismételten elkezdett terápia sikeressége azt támasztja alá, hogy az AR-t célzó terápia hatékonysága kiterjeszthető CRPC esetén, ami releváns következményekkel jár a klinikai gyakorlatban, mivel ezeket a gyógyszereket jelenleg a hormonérzékeny betegség korai időszakában alkalmazzák. A CRPC-betegeknél a tesztoszteron gyors helyreállítása érdekében az ADT abbahagyása önmagában nem elegendő, hormonpótlásra van szükség.
A tesztoszteron pozitívan befolyásolhatja az életminőséget, ami a késői CRPC egyik legfontosabb klinikai végpontja. Az, hogy a CRPC-ben szenvedő betegek aktív antineoplasztikus terápiájához kapcsolódóan a tesztoszteronpótlást folyamatosan kell-e alkalmazni a normális határértékeken belüli stabil tesztoszteronszint elérése érdekében, vagy a BAT-menetrendet kell követni, azjövőbeni kutatások tárgya.

Irodalomjegyzék

Caramella I, Dalla Volta A, Bergamini M, Cosentini D, Valcamonico F, Berruti A. Maintenance of androgen deprivation therapy or testosterone supplementation in the management of castration-resistant prostate cancer: that is the question.
Endocrine. 2022 Dec;78(3):441-445.
doi: 10.1007/s12020-022-03166-w. Epub 2022 Aug 20. PMID: 35986139; PMCID: PMC9637055.

Promóciós kód: HU-URO-2300001