Kérjük jelentkezzen be,
vagy regisztráljon a cikk megtekintéséhez!

Esettanulmány

A prosztatarák korai felismerésének és terápiájának útvesztői

Cikklezárás dátuma: 2022. június

64 éves férfi beteg korábbi betegségei között epehólyag eltávolítás, gerincsérv műtét, lágyéksérv műtét szerepelnek. Jelenleg rendszeresen szed bétablokkolót és enyhe szorongásoldót.
Rendszeresen dohányzik, napi 1 pohár mennyiségben jelöli meg alkohol fogyasztását.
Rendszeresen végez nehéz fizikai munkát, rendezett szociális körülmények között él.

Rendelésünkön 2020. júniusában jelentkezett imperatív, gyakori vizelési inger, valamint esetenként véres vizelet panaszokkal. Emiatt döntöttünk a részletes urológiai kivizsgálás mellett, melynek során a hólyagalapon, a prosztatával részlegesen összefüggő, nagyjából 3,5×1,5cm-es terime került diagnosztizálásra. Emelkedett PSA (211 ng/ml) és a rectalis digitális vizsgálat alapján, melynek eredménye átlagosnál nagyobb, egészében porckemény prostata volt, prostatatumor volt feltételezhető.

2020. júliusban transurethralis műtét elvégzése mellett döntöttünk. A műtét a hólyagalapot infiltráló, a prosztatából kiinduló tumoros burjánzást igazolt. Kórszövettani vizsgálatot rendeltünk el, melynek során prosztata adenokarcinóma (Gleason 3+5) eredmény született. Staging vizsgálatokat indikáltunk, melynek eredményeképpen a csontizotóp vizsgálat disszeminált másodlagos csontfolyamatot írt le. A CT vizsgálat szintén leírta a prosztatadaganat meglétét, de emellett számos csontáttét is látható volt. Ezek mellett 2 cm-es baloldali vesecystát is megemlített.

Szeptember folyamán ült össze kórházunk onkoteamje, mely azt a döntést hozta, hogy azonnali hatállyal meg kell kezdeni az androgéndeprivációs kezelést, ezért 2×120 mg kezdődózissal, majd 80 mg havi fenntartó dózissal Degarelix injekciós kúrát indítottunk. Emellett kórházunk onkológiai részlegén upfront Docetaxel kezelés zajlott. Arról is döntöttünk, hogy a CT-n látható baloldali vesecisztát egyelőre megfigyelés alá vonjuk.

A kezdeti PSA érték a kezelés hatására látványosan csökkent, azaz 2022. januárban PSA: 0,329 ng/ml-nek bizonyult.

Rendszeresen kontrolláltuk CT vizsgálat segítségével az esetleges áttétek időben való felismerése céljából. Ennek eredményeként 2022. márciusban a jobb tüdő hylusához közel, áttétnek látszó képletet írtak le. Ugyanakkor a laborkontroll során PSA emelkedést észleltünk (8,1 ng/ml). Újabb onkoteam döntés született, melynek során a tüdőelváltozást 2 hónapon keresztül 44 Gy dózisban sugárterápiás kezelésben részesítették az onkológián.

Hamarosan azonban az ismételt PSA emelkedés miatt (25,9 ng/ml) másodvonalbeli hormonkezelést (Abirateron) kezdtek meg ugyanott.

Májusban a PSA kontroll érték 2,37ng/ml volt, a CT vizsgálattal az intrapulmonalis képlet megfelelő regressziója volt látható, ugyanakkor a csontáttétek minimális előrehaladást mutattak. A jobb vesében a ciszta változást nem mutatott.

Tervezzük rendszeres Degarelix és Abirateron kombinált kezelés folytatását, rendszeres PSA kontrollal, CT és csontizotóp ellenőrzéssel az előírásoknak megfelelően.

A beteg jelenleg megfelelő életminőséggel éli mindennapjait, bár rendszeres és erős fizikamunkát nem végezhet.

Összefoglalva a fenti eset is példázza, milyen fontos a rendszeres prosztata ellenőrzés panaszmentes páciensek esetében is. A fenti diagnózis és az adekvát terápia már sokkal korábban megszülethetett volna, ha az urológiai szűrőprogramok megfelelően működtek volna, de sajnos a pandémia minden szinten beleszólt a jól megszokott rutinba, és ezzel várhatóan számos hasonló, viszonylag későn felderítésre kerülő rosszindulatú daganat megjelenésével számolhatunk az elkövetkező időszakban.

Promóciós kód: HU-URO-2200051
LUTS