Kérjük jelentkezzen be,
vagy regisztráljon a cikk megtekintéséhez!

Esettanulmány

A húgyrendszerben visszahagyott idegentest és annak tanulságai

Cikklezárás dátuma: 2022. június

A vizelet elvezetés biztosítására az urológiai gyakorlatban számos úgynevezett idegentestet alkalmazunk, amelyek természetesen szövetbarát anyagból készülnek, mégis kisebb-nagyobb gyulladást tartanak fenn, valamint vérzést, kőképződést okozhatnak. A húgycső és hasi katétereken a hólyagból, a bőrön át a veséből direktben kivezetett, úgynevezett nephrostoma is a leggyakrabban alkalmazott vizelet deviációs eljárás. A hólyagon át a húgyvezetékbe egészen a veséig felvezetett csöveket már 40-50 éve alkalmazzuk. Ennek egy speciális formája az úgynevezett dupla J splint. Ez a hólyagban és a vesemedencében visszahajló 4,5-8 Charieres vastagságban biztosítja a húgyvezeték szűkülete és a húgyvezetékkövek okozta vizeletürülési zavar megoldását. Ezen húgyvezeték katéter a testüregben helyezkedik el, kívülről nem látszik, a beteg dolgozhat, sportolhat. A betegbarát megoldás hátránya, hogy a viselője megfeledkezik a testében hordozott idegentestről. Egyes típusokat 3 havonta cserélni kell, míg a drágább árfekvésűek 6 hónapig maradhatnak csere nélkül. A felhelyezés és a csere is hólyagtükrözéssel kivitelezhető.

1.sz képen 75 éves nőbeteg 2 év után jelentkezett a dupla J splint eltávolítására. Szerencsére a csőre semmilyen kövesedés nem rakódott, csak anyagában színeződött el. Könnyen eltávolítható volt.

2.sz képen 72 éves férfi páciensnél az 1 évig fennmaradt splintre már kövek, úgynevezett „incrustatumok” rakódtak. Műtét nélkül még eltávolítható volt, kisebb szövődmények árán.

3.sz képen 45 éves nőbeteg nephrocalcinosis (kétoldali vesekéreg meszesedés) szenved évtizedek óta.

A bal vese üregrendszerében képződött kövek miatt a vizelet ürülését biztosító dupla J splintet vezettünk fel. A panaszmentes beteg húgyvezetékébe helyezett urétekkatéter elkövesedett. Eltávolítása csak akkor lehetséges, ha a hólyagban lévő részéről lézerrel, míg a vesében lévő kövesedést ESWL-lel (testen kívül gerjesztett lökéshullámú kezelés) próbáltuk megoldani. A gyors visszakövesedés miatt sajnos a vese feltárásos műtéttel tudtuk a visszahagyott splinttől megszabadítani a beteget.

Összefoglalva: A betegekkel tudatosítani kell a visszahagyott idegentestek ellenőrzésének fontosságát!

Promóciós kód: HU-URO-2200013
érdekes eset   idegentest