Kérjük jelentkezzen be,
vagy regisztráljon a cikk megtekintéséhez!

Szakmai cikk

A degarelix csökkenti a mycobacteriumok túlélését és a granulóma képződést

Cikklezárás dátuma:

A tuberkulózis, amelyet a Mycobacterium tuberculosis (Mtb) okoz, az egyik legveszélyesebb fertőző betegség világszerte. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2022-es jelentése szerint évente körülbelül 10,6 millió új TB-eset és 1,3 millió haláleset kerül regisztrálásra. A világ népességének körülbelül 25%-a fertőzött Mtb-vel, és életük során 5-10%-os kockázat áll fenn az aktív betegség kialakulására. A tuberkulózist jellemzően granulóma formáció jellemzi, amely elsősorban a nyirokcsomókban és a tüdőben fordul elő. A granulómák komplex, térben szervezett struktúrák, amelyek immun- és nem immunsejteket egyaránt tartalmaznak. Ezek a granulómák fontos szerepet játszanak a gazda–kórokozó interakciókban, és vagy elősegíthetik, vagy korlátozhatják a baktériumok túlélését. A granulómák kialakulása megnehezíti a tuberkulózis kezelését, mivel ezek lehetőséget adnak a baktériumok számára, hogy rejtve maradjanak a gazda immunválasza elől. Bár az első vonalbeli antituberkulotikumok (például rifampicin) és az új fejlesztésű bedakvilin hatékonyak az aktív tuberkulózis kezelésében, a gyógyszerrezisztencia gyorsan kialakulhat, csökkentve a klinikai hatékonyságot. Ezért létfontosságú, hogy új gazda–kórokozó interakciókat, új biomarkereket, a gyógyszerrezisztenciát előidéző mechanizmusokat és új molekuláris célpontokat találjanak a potenciális terápiákhoz.

A tuberkulózis súlyos egészségügyi kockázatot jelent. Ugyanakkor a multirezisztens és rendkívül gyógyszerrezisztens Mtb törzsek azonosítása, valamint a mutációk fokozatos felhalmozódása a frontvonalbeli antimikrobiális szerek biológiai célpontjaiban megnehezítette a tuberkulózis kezelését. E problémákra válaszul sürgető szükség van új, gyorsan kifejleszthető gyógyszerekre. Így előtérbe kerültek más indikációban alkalmazott gyógyszerek új indikációkban való alkalmazása. Az új gyógyszerek kifejlesztése évtizedekig is eltarthat a magas költségek és többlépcsős fejlesztési folyamatok miatt. A meglévő gyógyszerek új indikációkban való alkalmazása gyorsabb és költséghatékonyabb alternatívát kínál, hiszen így elkerülhetőek a hosszadalmas toxikológiai és metabolikus vizsgálatok. Olyan fertőzésellenes gyógyszereket, mint például klofazim, linezolid, metronidazol és fluorkinolon antibiotikumok, amelyek eredetileg más betegségek kezelésére lettek kifejlesztve, ma már a tuberkulózis ellen is alkalmazzák, és ezzel kapcsolatban számos in vitro vagy in vivo kutatás, illetve klinikai vizsgálat zajlik.

A degarelix egy szintetikus decapeptid antagonistaként működő gyógyszer, amely blokkolja a gonadotropin-releasing hormone (GnRH) hatására termelődő luteinizáló hormon (LH) és follikulus-stimuláló hormon (FSH) szintézist, ezáltal csökkenti a tesztoszteron és ösztrogén szintézisét a férfiak heréiben és a nők petefészkében. A degarelix 2008-ban került engedélyezésre az Egyesült Államokban prosztatarák kezelésére.

Egy korábbi kutatás, amely receptor-alapú szűrési módszereket és molekuláris dinamikai szimulációkat alkalmazott, a degarelixet egy potenciális tuberkulózis-kezelési jelöltként azonosította az FDA által jóváhagyott gyógyszerek adatbázisában. Azonban az in vivo tuberkulózis ellenes hatásait és mechanizmusait eddig nem vizsgálták.

Ebben a tanulmányban a szerzők ismertetik a degarelix hatását a mycobacteriumok túlélésére és a granulóma kialakulására, és bemutatják annak antimikobakteriális hatásait.

A gyógyszervizsgálatokban a felnőtt és lárva zebradíszhalak Mycobacterium marinum infekciós vizsgálatai kulcsfontosságúak a mycobacteriumok patogenitásának vizsgálatában és potenciális új terápiák azonosításában. A felnőtt zebradíszhalakban a granulómák különböző szervekben (pl. hasnyálmirigy, ivarmirigyek, lép, máj) alakulnak ki több héttel a fertőzés után, az érett granulómák hisztopatológiai képe pedig hasonlít az emberi tuberkulózisban megfigyelt elváltozásokra (necrotikus magot tartalmaz, amit epithelialis sejtek és fehérvérsejtek vesznek körül). A M. marinum a halak mycobacteriosisát okozza, és közeli rokonságban áll az Mtb-vel; körülbelül 3000, az Mtb-re ortológ fehérjét expresszál, 85%-os aminosav szintű hasonlósággal. Ezért zebrafish-M marinum fertőzési modellt használták a degarelix in vivo mycobacteriális fertőzésre gyakorolt hatásának vizsgálatára.

A használandó degarelix koncentráció meghatározásához először értékelték a degarelix akut toxicitását zebradíszhal lárvákra. Az eredmények azt mutatták, hogy 1 μM koncentrációban a degarelix nem gyakorolt jelentős hatást a zebradíszhal lárvák fejlődésére. Ezt követően a degarelix anti-mycobakteriális aktivitását különböző koncentrációkban értékelték M. marinum-fertőzött zebradíszhal lárvákon, és a relatív fluoreszcencia intenzitások alapján határozták meg a baktériumterhelést. Az 1 μM-os degarelix-kezelés kontroll csoporttal történő összehasonlításával a degarelix jelentősen csökkentette a baktériumterhelés értékeit a M. marinum-fertőzött lárvákban. Ezután M. marinum-fertőzött felnőtt zebradíszhalakat kezeltek degarelix-szel (10 mg/kg testsúly). A kezelések következtében a degarelix szignifikánsan csökkentette a baktériumterhelés értékeit a felnőtt zebradíszhalakban. A degarelix emellett jelentősen csökkentette a nagy baktériumterhelésű és nekrotikus granulóma frakciókat a fertőzött felnőtt zebradíszhalakban. Összességében, a degarelix a zebradíszhalakban csökkentette a granulóma képződést és a mycobacteriumok túlélését.

A degarelix szignifikánsan növelte az interferon-gamma (IFN-γ) szintjét M. marinum-fertőzött zebrahalakban, ami arra utal, hogy a gyógyszer erősíti az immunválaszt a baktériumok ellen. A degarelix nem mutatott közvetlen antibakteriális aktivitást in vitro, azonban szignifikánsan csökkentette az M. tuberculosis H37Rv törzs túlélését makrofágokban. Az autofágia kezdeti lépéseit gátló 3-metiladenin (3-MA) megváltoztatta a degarelix hatását, ami arra utal, hogy a degarelix az autofágia kezdetét segítheti elő, de nem befolyásolta annak későbbi fázisait. A kutatás arra is rávilágított, hogy a degarelix képes csökkenteni a granulóma-képződést, amely a krónikus tuberkulózis tipikus jele, és hozzájárulhat a mycobakteriumok túléléséhez. Ez a hatás segíthet a fertőzés krónikus jellegének megelőzésében.

A degarelix hatása, amely növeli az IFN-γ szintet, arra utal, hogy a gyógyszer a gazda immunválaszát erősítheti, segítve ezzel a Mycobacterium tuberculosis elleni küzdelmet. Az autofágia fokozása kulcsfontosságú lehet a M. tuberculosis intracelluláris szinten történő elpusztításában. A degarelix ezen hatása a gyógyszer potenciális szerepét jelzi a tuberkulózis kezelésében. Bár a degarelix nem mutatott közvetlen baktericid aktivitást in vitro, a makrofágokban végzett tesztek azt mutatták, hogy a gazda immunválasza révén képes csökkenteni a baktériumok túlélését.

A kutatás kimutatta, hogy a degarelix képes granulóma-képződést befolyásolni, ami a krónikus TB fertőzés egyik jellemzője. A gyógyszer csökkentette az Mtb túlélését a granulómákban, ezzel potenciálisan segítve a baktériumok eliminációját a gazda immunválaszának fokozásával.

Bár a degarelix nem mutatott közvetlen anti-mycobakteriális aktivitást in vitro (kultivált baktériumok esetében), azonban jelentősen csökkentette az Mtb túlélését makrofágokban, amelyek kulcsszerepet játszanak a mycobacteriumok elleni védekezésben. Ez arra utal, hogy a degarelix segíthet a gazda immunrendszerének a baktériumok kiirtásában, különösen a granulómákban elrejtőzött baktériumok ellenA degarelix az autofágiát is serkenti, amely egy olyan sejten belüli folyamat, amely elengedhetetlen lehet a baktériumok eliminálásában a makrofágokból. A kutatók megfigyelték, hogy a degarelix hatására az autofágia kezdeti lépései fokozódtak, de a későbbi autofág folyamatok nem mutattak változást.

A degarelix a zebradíszhalakban növelte az interferon-gamma (IFN-γ) szintjét, amely egy kulcsfontosságú citokin a TB elleni immunválaszban. Az IFN-γ elősegíti a makrofágok baktériumokkal szembeni védekezését, javítva a mycobacteriumok kiirtásának hatékonyságát.

A kutatás eredményei alátámasztják, hogy a degarelix egy ígéretes repurpozicionált gyógyszer lehet a TB kezelésében. A gyógyszer képes korlátozni a mycobakteriumok túlélését és csökkenteni a granulóma-képződést, ami hozzájárulhat a fertőzés hatékonyabb kezeléséhez. További in vivo és klinikai vizsgálatok szükségesek annak megerősítésére, hogy a degarelix valóban biztonságos és hatékony alternatív gyógyszer lehet a TB kezelésében, különösen a gyógyszerrezisztens törzsek esetében.

További lépésben megvizsgálták, mikéntgátolja a degarelix a baktériumterhelést és a hisztopatológiai elváltozásokat H37Rv-fertőzött egerekben. A Mtb fertőzéses egérmodell széles körben alkalmazott módszer az Mtb patológia tanulmányozására és a TB terápiák értékelésére. Ennek megfelelően a kutatásban olyan, a H37Rv-vel fertőzött egerek tüdejében mérték a baktériumterhelést, amelyeket degarelix-szel kezeltek, vagy nem kezeltek (kontrollcsoport). A degarelix-et intraperitoneálisan adták be heti 10 mg/kg adagban. Négy hét elteltével az összes egeret elaltatták, és a tüdőszöveteket összegyűjtötték CFU számlálás és hisztopatológiai elemzés céljából. A H&E festést követően vak értékeléssel megmérték a patológiai elváltozásokat, a következő kritériumok alapján: fehérvérsejt-infiltráció, vérzés, alveoláris fal megvastagodás és alveoláris ödéma, a legmagasabb lehetséges pontszám 5 volt, ahogyan azt korábban leírták. Az eredmények azt mutatták, hogy a degarelix szignifikánsan csökkentette a baktériumterhelést és javította a hisztopatológiai elváltozásokat a H37Rv-fertőzött tüdőszövetekben, figyelembe véve a fehérvérsejt-infiltráció és gyulladásos elváltozások jelentős csökkenését. Összességében, a degarelix potenciális gyógyszerként alkalmazható lehet a TB kezelésében, mivel képes csökkenteni a baktériumterhelést és javítani a szöveti károsodást a tüdőben, amit a gyulladásos reakciók enyhítése is jelez.

Mivel a degarelix jelentősen csökkenti a bakteriális terhelést és a granulóma kialakulását fertőzött zebradíszhalakban, hasonlóan az M. tuberculosis-fertőzött egerekhez, a degarelix potenciálisan hasznos lehet a tuberkulózis kezelésében. Ennek érdekében, az első vonalbeli rifampicin (RFP, anti-TB gyógyszer kontroll) alkalmazásával, meghatározták a degarelix terápiás hatásait a vad típusú M. marinum-fertőzött zebradíszhal lárvákban és felnőtt egyedek esetében is A degarelix alkalmazása alacsonyabb bakteriális terhelést és kevesebb granulóma képződést eredményezett a M. marinum-fertőzött zebradíszhal lárvákban vagy felnőtt egyedekben a placebo-kezelésű halakhoz képest, miközben a degarelix terápiás hatásai hasonlóak voltak az RFP hatásaihoz (kontrollcsoport). Ezt követően tesztelték a degarelix és az RFP kombinációjának szinergikus hatását a M. marinum-fertőzött zebradíszhal lárvák kezelésében. Az eredmények azt mutatták, hogy a degarelix (1 μM) és RFP (10 μM) kombinációja a M. marinum-fertőzött zebradíszhal lárvák kezelésében hasonló terápiás hatással bírt, mint az egyes kezelések.

További kutatások szükségesek a degarelix hatásmechanizmusának teljes megértésére, különös figyelmet fordítva annak hatására az emberi makrofágokban.A kombinált kezelések (például rifampicinnel) hatékonyságának vizsgálata segíthet a szinergikus hatások azonosításában.A degarelix biztonságosságának és optimális adagolásának felmérése is szükséges ahhoz, hogy a gyógyszert hatékonyan alkalmazhassák a TB kezelésében.Ez a kutatás egy új megközelítést kínál a TB kezelésére, és hozzájárulhat egy új gyógyszerkészítmény kifejlesztéséhez a betegség elleni küzdelemben.

Összegzésül: a degarelix sikeresen csökkenti a mikobaktériumok terhelését és enyhítheti a betegséghez kapcsolódó patológiát zebradíszhalban. A degarelix hatása valószínűleg az IFN-γ transzkripciójának in vivo fokozásával és a fertőzött makrofágok PI3-kináz-mediálta védelmi mechanizmusának javításával valósul meg. Így a degarelix potenciálisan új anti-TB terápiás lehetőségként merülhet fel. Míg a fenti értekezés már igazolta a degarelix anti-TB terápiás hatását, további vizsgálatokra van szükség a dózisok és kezelési protokollok, beleértve a gyógyszerkombinációkat, optimalizálására.

Irodalomjegyzék

Referencia: Jiaqing Li, Jing Gao, Yaxian Gao, Chenyue Shi, Xinya Guo, Huimin Huang, Jie Wang, Xiaochen Huang, Haizhen Chen, Jin Huang, Wenjuan Wang, Hua Yang, Degarelix limits the survival of mycobacteria and granuloma formation, Microbial Pathogenesis, Volume 197, 2024, 107046, ISSN 0882-4010, https://doi.org/10.1016/j.micpath.2024.107046

Promóciós kód: HU-URO-2400010