Kérjük jelentkezzen be,
vagy regisztráljon a cikk megtekintéséhez!

Esettanulmány

A Covid és az urológiai mintaadás „nehezített terepen”

Cikklezárás dátuma: 2022. június

Az esetbemutatás valódi történeten alapul. A Covid időszak közepén munkahelyet váltottam. Az új munkahelyem egy helyi szakrendelési intézet. Előttem mármint a megjelenésem előtt a Covid óvintézkedések miatt már régóta szünetelt az urológiai rendelés itt, illetve csak telefonos tanácsadás történt telemedicina formájában. A legelső alkalommal a rendelésen kértem a betegektől, hogy adjanak le vizeletmintát. Ez a vizsgálati módszer urológiai szakrendeléseken elég gyakran előfordul. Több beteg tanácstalanul visszajött. Mintát nem tudnak hozni, mert mondták, hogy a mellékhelyiségeket lezárták a rendelőben. Személyesen jártam utána a dolgoknak Valóban az adott intézet minden férfi mellékhelységében a piszoárokat fekete fóliával befedték. Megkértem az adott szakembereket, hogy ezt távolítsák el, hogy az urológiai rendelés rendesen működjön. Az intézet dolgozóinak többsége nőnemű és a teljes felsővezetés is az ellenkező nemhez tartozik. Méltánytalannak tartottam, hogy a női mellékhelyiségeket nem zárták le, csak a férfiakét. Márpedig urológián elég sok férfi paciens fordul meg. A Covid terjedésének megelőzése végett történt ez volt a válasz. Első gondolatom a hátrányos megkülönböztetésen alapuló diszkrimináció volt. Érvelésemhez tartozott, hogy elsősorban légúton terjedő fertőzésről van szó, ezért is viselünk maszkokat és nem pedig pelenkát.

Az irodalomban 2020-ban jelent meg az első cikk arról, hogy a Covid vírus vizeletben is kimutatható, de jelenléte nem mutat szignifikáns összefüggést a betegség lefolyásával. Később székletben is kimutatták. Sőt naponta hallhattuk, hogy növekszik vagy csökken vírus titer a szennyvízben.

Később arról is lehetett olvasni, hogy a vírus tárgyak felszínén is életképes marad. Ha ezeket figyelembe vesszük akkor lehetséges, hogy az óvintézkedéseknek van alapja.

Egyik reggel a rádióban hallottam, hogy Magyarországon egy munkahelyen valaki felmondott azért, mert férfiaknak előírták az ülve való vizeletürítést. A neten találtam egy szemléltető videót is, hogy mikor azt hiszi a férfi, hogy egy sugárban jól üríti a hólyagját, akkor is szóródnak mindenfelé a vizeletcseppek. Kérdéses az, hogy minden Covidos betegnél megjelenik e a légutakon kívül – és hány százalékban a vizeletben is a vírus, vagy ez csak az esetek egy részében fordul elő. Felvetődik az is hogy az ülve elvégzett vizeléskor vajon nem szóródnak a vizelet cseppek? A nők akkor kivételek, hogy náluk nincs vizelet szóródás? Az adott intézetben szinte rekordot döntött az egészségügyi személyzet Covid fertőzése. Védőoltások típusától és számától függetlenül. Ez azért érdekes, mert a rendelés viszonylag elkülönülten működnek. Az érintkezési pontok legfőképpen a mellékhelyiségek, ahol az egészségügyi személyzetnek mármint a férfitagoknak is közös hagyományos angol WC t kell használni. Persze sok tényező befolyásolja egy fertőzés terjedését. Egyértelműen nem fogható egy okra és nem hárítható a vizelési szokások kialakítására a fertőzések alakulása.

Nem mértem fel az országos helyzetet, hogy hány helyen zárták be a férfi WC-ket óvintézkedésként a Covid éra alatt. Egy biztos, a Covid fertőzést nem állította meg az intézkedés. A tanulmány megfigyelését tovább folytatom, mert jelenleg is a négyszintes épület mindegyik emeletén csak egy piszoár csészét szabad használni az összes férfinak. Egyelőre a „randomizált kettős vak” kísérletet nem tudom folytatni, bár, ha statisztikát kellene alkotnom, akkor egy COVID-os év alatt hozzávetőleg a szakrendelésen 2400 páciensnél lett volna szükség vizeletminta- adására és vizsgálatára. Ezzel szemben azonban ezeket a pacienseket – mivel helyben nem tudtak mintát szolgáltatni – kénytelenek voltunk mintavételi tartállyal ellátni őket, és visszarendelni. Ez az amúgy is terhelt, időnként katasztrofális helyzetben lévő egészségügyi rendszert indokolatlanul túlterhelte. Ezzel együtt a diagnózis felállítása és így az akut gyulladások esetében a gyógyszeres terápia indítása is késedelmet szenvedett. Mivel az akut pyelonephritises betegek kb. 50%-a nem tudott időben mintát adni (férfiak), ezért a gyógyszeres terápia is később indult, és így a szövődmények számának megemelkedését tapasztaltuk. Ha a felvetés érdekes, akkor szívesen beszámolok majd a későbbiekben az eredményekről.

Promóciós kód: HU-URO-2200032
covid