Kérjük jelentkezzen be,
vagy regisztráljon a cikk megtekintéséhez!

Szakmai cikk

Metformin alkalmazása és a mortalitás alakulása ázsiai, cukorbeteg, prosztatarákos, androgéndeprivációs terápiában részesülő betegeknél: populáció-alapú vizsgálat

Cikklezárás dátuma: 2022. november

2012-ben világszerte a prosztatarák (PCa) volt a második leggyakoribb rákos megbetegedés és az ötödik fő rákos halálozási ok a férfiak körében. A PCa-ban szenvedő betegek halálozási aránya magas, ami részben a kapott kezelésnek tulajdonítható. Az androgéndeprivációs terápia (ADT) a helyileg előrehaladott és áttétes PCa fő kezelési módja. Az ADT előnyei ellenére számos mellékhatást okozhat, például anyagcsere-változásokat, valamint a diabetes mellitus (DM) és a szív- és érrendszeri betegségek nagyobb kockázatát. A metformint első vonalbeli farmakoterápiaként alkalmazzák a DM-ben szenvedők kezelésére. Ezenkívül csökkentheti az ADT néhány kedvezőtlen metabolikus következményét. Ezen túlmenően a metformin fokozhatja az ADT tumorszuppresszív hatását, valószínűleg rákellenes hatása és az androgénreceptor (AR) jelátviteli tengellyel való kölcsönhatása miatt. Kimutatták, hogy a metformin csökkentheti a biokémiai kiújulás kockázatát és javíthatja a túlélést PCa-s betegeknél.
A vizsgálat célja volt megállapítani, hogy van-e összefüggés az androgéndeprivációs terápiával (ADT) egyidejűleg alkalmazott metformin és a halálozási kockázat között ázsiai, cukorbeteg, prosztatarákos (PCa) betegeknél. Ez a tanulmány retrospektív módon azonosította az 1999 decembere és 2021 márciusa között hongkongi állami kórházakban kezelt, bármilyen ADT-ben részesülő, PCa-ban szenvedő cukorbeteg felnőtteket, 2021 szeptemberéig tartó követéssel. Kizárták azokat a betegeket, akiknél <6 hónapos orvosi kasztráció történt, ezt követő kétoldali orchidectomia nélkül, <6 hónapos egyidejű metformin és ADT szedése vagy hiányzó kiindulási HbA1c-értékkel rendelkeztek. A metformint használók ≥180 napos ADT-vel egyidejű metforminterápiában részesültek és, míg a nem használók nem használtak egyidejűleg metformint és ADT-t, vagy soha nem használtak metformint. Az elsődleges végeredmény a PCa-hoz kapcsolódó halálozás volt. A másodlagos kimenetel a teljes halálozás volt. A vizsgálatban a kovariánsok kiegyensúlyozására inverz valószínűségi kezelési súlyozást alkalmaztak.
Az elemzett kohorsz 1971 betegből állt (1284 metformint használó és 687 nem használó; átlagéletkor 76,2 ± 7,8 év). A 4,1 ± 3,2 éves átlagos követési idő alatt a metformint használóknál szignifikánsan alacsonyabb volt a PCa-hoz kapcsolódó halálozás kockázata (súlyozott kockázati arány [wHR]: 0,49 [95%-os konfidenciaintervallum, CI: 0,39-0,61], p<0,001) és a teljes halálozás (wHR 0,53 [0,46-0,61], p<0,001), függetlenül a diabéteszes kontrolltól vagy a krónikus vesebetegség állapotától.
Ezek a hatások erősebbnek tűntek a kevésbé előrehaladott PCa-val rendelkező betegeknél, amit az androgénreceptor-antagonista vagy kemoterápia alkalmazásának hiánya tükröz (p-érték a kölcsönhatásra): 0,017 a PCa-val kapcsolatos halálozásra; 0,048 az összes halálozási okra). Az ADT-vel egyidejűleg alkalmazott metformin alkalmazása alacsonyabb mortalitási kockázattal járt a PCa-ban szenvedő ázsiai, cukorbeteg betegeknél.
Nem világos azonban, hogy a metformin PCa esetén történő alkalmazásával kapcsolatos túlélési előnyök alkalmazhatóak-e az ADT-re. Az ezen a területen végzett kutatás fontos, különösen az ázsiai populációkban, ahol a PCa előfordulása növekszik. Ezért ez a tanulmány az ADT-vel egyidejűleg alkalmazott metformin és a halálozási kockázat közötti összefüggéseket vizsgálta ázsiai, cukorbeteg, PCa-s betegek körében.
A vizsgálatba olyan felnőtt (18 éves vagy annál idősebb) PCa-val és DM-mel diagnosztizált betegeket vontak be, akik 1999. december 1. és 2021. március 31. között kaptak ADT-t Hongkongban. A PCa diagnózisát az ICD-9 kódok, míg a DM diagnózisát a megfelelő ICD-9 kódok, az antidiabetikus gyógyszerek bármely kiindulási alkalmazása vagy az ADT megkezdése előtt 6,5%-nál magasabb hemoglobinA1c (HbA1c) szint határozta meg. Az ADT magában foglalta a kétoldali orchidectomiát, a gonadotropin felszabadító hormon agonistákat és a gonadotropin felszabadító hormon antagonistákat.
Metformint használóknak azokat a betegeket tekintették, akik legalább 6 hónapig egyidejűleg metformint és ADT-t használtak. Metformint nem használóknak tekintették azokat a betegeket, akik nem alkalmaztak egyidejűleg metformint és ADT-t, vagy nem alkalmaztak metformint.
Összesen 2886 beteg volt alkalmas a felvételre. A kizárási kritériumok alkalmazása után 1971 beteg került be az elemzésbe (1. ábra), akik közül 1284 metformint használó és 687 nem használó beteg volt. Az átlagéletkor 76,2 ± 7,8 év volt; a metformin átlagos időtartama 10,0 ± 5,1 év volt; 652 beteg (33,1%) csak kétoldali orchidectomiában, 1090 (55,3%) csak orvosi kasztrációban, 229 (11,6%) pedig mindkettőben részesült. A csak orvosi kasztrációban részesülők körében a kezelés átlagos időtartama 2,9 ± 2,3 év volt.
Összességében a metformint használóknál szignifikánsan alacsonyabb volt a PCa-val összefüggő halálozás kockázata és a teljes halálozás is.
A metformin rákellenes hatása az AMP-aktivált protein-kináz (AMPK) aktiválásához kapcsolódhat. Általában az AMPK a protein-kináz B/mammalian target of rapamycin jelátviteli útvonal és a p70S6 kináz, egy downstream célpont gátlásával okozhat sejtciklus-megállást. Mindazonáltal az AMPK szerepe a PCa-ban nem teljesen ismert. Feltételezhető, hogy minden egyes egyedi AMPK-komplex olyan downstream folyamatokat szabályoz, amelyek daganatszuppresszív vagy onkogén jellegűek lehetnek, és ezek súlyozott nettó funkciója határozza meg aztán az AMPK végső kimenetét, amelyet további prosztataspecifikus jelátvitel befolyásol. Az, hogy a metformin hogyan gátolja a rák növekedését, továbbra is ellentmondásos.

1. ábra Kaplan-Meier-görbe, amely a prosztatarák (PCa) okozta halandóságtól való kumulatív mentességet mutatja
2. ábra Kaplan-Meier-görbe, amely a halmozott összhalálozás-mentességet mutatja. minden diagnózist a CDARS által rögzített ICD-9 kódok segítségével azonosítottak, az adatokat nem

Összefoglalásként a cikk megállapítja, hogy az ADT-vel egyidejűleg alkalmazott metformin alkalmazása ázsiai, cukorbeteg, PCa-s betegeknél szignifikánsan alacsonyabb PCa-hoz kapcsolódó és összmortalitási kockázattal járt. Ezek az összefüggések erősebbnek tűntek az AR-antagonista vagy kemoterápia alkalmazása nélküli betegeknél, és függetlenek voltak a cukorbetegség ellenőrzésétől és az ADT-vel nem egyidejűleg alkalmazott metformin alkalmazásától.

Irodalomjegyzék

Yan Hiu Athena Lee, Jeremy Man Ho Hui, Jeffrey Shi Kai Chan MBChB, Kang Liu MD, Edward C. Dee MD, Kenrick Ng MA, MBBChir, MRCP, PhD4 , Pias Tang MBBS,  Gary Tse MD, PhD, FRCP, FFPH, FRCPath, Chi Fai Ng MBChB, MD, FRCSEd, FCSHK, FRCSEd (Urol), FHKAM, Metformin use and mortality in Asian, diabetic patients with prostate cancer on androgen deprivation therapy: A population-based study, 30 September 2022
DOI: 10.1002/pros.24443

Promóciós kód: HU-URO-2300007