Az alábbiakban egy hazánkban nem túl gyakori, de sokszor jelentős szakmai kihívást jelentő urológiai betegség kivizsgálásának és kezelésének a lépcsőit mutatjuk be, olyan kórképét, amelyik tekintetében Klinikánk országos vezető szereppel bír.
Az 57 éves, megyeszékhelyen élő, középszintű végzettségű férfi elmondása szerint 2020. utolsó hónapjaiban észlelte először pénisze végén, a makk felszínén nem kisebesedő vagy fájdalmas, de környezeténél pirosabb, attól kissé kiemelkedő, szabálytalan alakú, kb. kisujj-körömnyi elváltozását. Állítása szerint szexuális partnere hónapok óta nem volt. Kezdetben házi “praktikákkal” próbálta eltüntetni a foltot: kamillás letörléssel, majd recept nélkül kapható gomba-ellenes krémmel való kezeléssel kísérelte meg az önkezelést, részben az interneten látott és olvasottak alapján, sikertelenül.
Néhány hetes hatástalan kísérletezés után időpontot kért a területileg illetékes bőr- és nemibeteg-gyógyászati rendelőbe, ahol a bőrfelszín bakteriológiai tenyésztését, humán papilloma vírus (HPV) tipizálást végeztek, utóbbit, lévén a NEAK-által nem közfinanszírozott ellátás, néhány tízezer forintért. A HPV-vizsgálat 11-es, 34-es, 56-os szerotípusok pozitivitását mutatta, helyileg az elváltozásra szteroid-tartalmú krémet és nem specifikus immunerősítő tablettát írtak elő. A kezelés során a piros folt kissé halványult, ám átmérője néhány mm-rel nőtt és a fityma hónapok óta észlelt fokozódó rugalmatlansága miatt annak hátrahúzása egyre nehezítetté vált. Olyannyira, hogy már nemcsak merevedéskor, de ernyedt állapotban is képtelenné vált a makk látótérbe hozása.
A Covid-járvány 2021. tavaszi és őszi hulláma és az ezzel kapcsolatos rendelői lezárások, valamint a makk a kialakult fitymaszűkület miatt nem ellenőrizhető volta miatt 2021. novemberéig nem járt rendelésen, de ekkor a hímvessző végének kipirulása, duzzanata és a makk alól bűzös gennyes váladékozás, valamint a lágyékhajlati nyirokcsomók fájdalmas duzzanata sürgősségi ambulancia ügyeletére űzte, ahol a fitymazsák dezinficienssel való öblítését, jegelését és antibiotikumos kezelést javasoltak. Tünetei kissé javultak, a fájdalmas duzzanat csökkent, a gennyes váladék ürülése szinte megszűnt, de a fityma hátravonása változatlanul lehetetlennek bizonyult és a lágyéki duzzanatok sem szűntek meg. Emiatt jutott el a hetekig tartó előjegyzés után a területileg illetékes urológiai szakrendelőbe, ahol fitymaszűkülete miatt körülmetélést javasoltak, amit a helyi kórház urológiai osztályán ismét néhány héttel később el is végeztek. A beavatkozás során az eltávolított fitymabőrt rutinszerűen szövettani vizsgálatra küldték, ahonnan az ismét néhány hét után megérkező leletben meglepetésre a hám rosszindulatú daganatát írták le.
Emiatt 2022. februárjában újabb beavatkozás történt, ennek során a makk azóta is egyre növekvő piros foltját metszették ki. Szövettani eredménye laphámcarcinoma lett, daganatsejtekkel a kimetszési (ún. sebészi-) szélben. Onkoteam döntése alapján a hímvessző további reszekcióját és kemoterápia adását javasolták. Mindeközben a lágyéki nyirokcsomók mérete tovább fokozódott, sőt, jobb oldalon a bőr kifekélyesedett és napi 1-2 dl mennyiségű, bűzös, szövettörmelékkel kevert szerózus váladék ürülése indult meg a szinte napról napra növekvő sebből és a jobb lábban mélyvénás trombózis alakult ki. Mindezek miatt további kezelésre Klinikánkra irányították.
Rövid kivizsgálást és előkészítést követően egy ülésben a hímvessző külső 1/3-ának lemetszését és a csonk végén új húgycsőnyílás képzését, valamint érsebész bevonásával a lágyéki nyirokcsomók eltávolítását végeztük. Utóbbi során a jobb lábat ellátó oldali artéria femoralis felszínéről sikerült eltávolítani az elhaló idegenszövetet, de a véna femoralis érintettsége (daganat általi károsodása és elzáródása) miatt annak lekötése mellett döntöttünk. A jobb láb és a herezacskó visszamaradó vizenyőssége mellett sebei hetek alatt bezáródtak, gyógyultak. Szövettani eredménye pT2GII laphámcarcinoma a péniszben, ép, 12 mm-es sebészi széllel, valamint mindkét oldali lágyéki nyirokcsomó-láncban többszörös áttétekkel.
Állapotfelmérő mellkas-has-kismedencei CT-n távoli áttétet nem láttunk, de a nyirokcsomók érintettsége miatt kismedencei nyirokcsomó-eltávolítást végeztünk, melynek szövettani daganat áttétjét minden vizsgált kismedencei nyirokcsomóban kizárta.
Jelenleg 1 hónappal az utolsó műtét után étvágya jó, fogyása nincs, sebei gyógyultak, állva, akadálytalanul vizel, a jobb láb posztrombotikus szindrómája miatt antikoagulást használ és gyógytornára jár, életminőségét elfogadja. Ellenőrző CT-je folyamatban.
Esetünkre a kórismézés félrevezető, multidiszciplinális volta, Covid jelentette nehézségei dacára történő felismerése, Magyarországon évente kb. 100 új esetet jelentő előfordulása melletti gyors progressziója miatt tartjuk fontosnak felhívni a figyelmet.